חזרה למגזין
01/03/17

ניק קייב חוזר לישראל - מה הפך אוסטרלי לבן לבלוזיסט שחור?


כוכב רוק, סופר, תסריטאי, מטיף, פרובוקטור, ניק קייב הוא אמן פורה במיוחד שהקפיד במהלך השנים לייצר אומנות שורטת, שגורמת למאזין, קורא או צופה להזדעזע ולחשוב. מוכשר ומלומד לעילא, קייב הוא יוצר אינטנסבי עד כדי מפחיד. 16 אלבומים הפיקו קייב ולהקתו ה"בד סידס" ובכל אחד מהם ישמחו להוביל אותך באמצעות המוזיקה בשביל חשוך ומפותל, דרך מטפורות על הוללות הדיונית ותרבות הבלוז השחור של אמריקה התיכונה. קייב הפיק אלבומים שמתארים אלימות, כאוס, רצח וקנאה, אך יחד עם זאת יצירתו חוגגת את היופי קורע לב של הנשגב והאלוהי. בלדות מלאות תאווה, שמוצגות על הבמה ובקליפים בתיאטרליות משתחצנת.

קייב שגדל בבית שבו שני הוריו היו משכילים (אביו מורה לאנגלית ומתמטיקה ואמו ספרנית) תמיד מקדיש חשיבות עליונה למלאכת כתיבת המילים. הטקסטים של קייב הם שילוב בין אלימות רוע ואהבה, והקשר בין רומנטיקה ותאוות בשרים. במרוצת השנים הפך הרוקר האוסטרלי לאחד הקולות החשובים בעולם המוזיקה האלטרנטיבית.  מאלבום לאלבום כוחו האפל גדל עד כי הפך לסוג של משיח לבוש שחור לבני קהילתו. אלבומו האחרון, והטראגי ביותר  Skeleton Tree (נכתב לאחר מותו של בנו ארתור ביולי 2015) הוא יצירת מופת שתוקפת את חושי האומנות מכל כיוון – ויזואלית, טקסטואלית ומלודית.

ניק קייב הופיע בישראל במסגרת שלושה סיבובי הופעות ביחד עם להקתו: ב 1993 במסגרת פסטיבל הבלוז נמל חיפה, ב 1995 בפארק תמנע, חיפה וסינרמה תל אביב (שתי הופעות) וב 1998 שוב בסינרמה תל אביב ושוב בחיפה, הפעם במועדון הסיטי הול. הקהל הישראלי חיבק את קייב חיבוק חזק ואמיץ, והפך אותו לאחד מעמודי התווך של הרוק המקומי. ב 1995 אף הקליט במהלך ביקורו הארץ  גרסת כיסוי לשירו של הרוקר האוסטרלי רולנד ס.הווארד Shivers,  יחד עם להקת המכשפות, והסולנית ענבל פרלמוטר ז"ל, נסיכת האופל של תל אביב בשנות ה 90.  

 

צמד ההופעות הקרובות של ניק קייב בישראל הן סגירת מעגל מושלם. קייב מגיע לארץ בשיא שבריריותו, אך בעוצמה חסרת תקדים. זוהי הזדמנות בלתי חוזרת להיות נוכח במופע של אחד האמנים האהובים והמשפיעים ביותר בישראל.